Čas korona-vírusu nám možno znemožnil exkurzie a podobné podujatia, no na druhej strane vytvoril priestor, nad ktorým sme doteraz ani neuvažovali, a to využívanie videokonferencií. Dostali sme ponuku videokonferencií z TUKE a napadlo mi podobne poprosiť o prednášky pre našich tretiakov aj mojich spolužiakov z vysokej školy, keďže sme sa chystali preberať fyzikálny výskum, ktorému sa oni venujú.
Pre lepšiu predstavu vám ponúkame pohľad od našich študentov:
„Po Veľkej noci dostala naša trieda možnosť zúčastniť sa 3 videokonferencií vedených naslovovzatými odborníkmi. Boli to rozhovory o vedeckej práci v experimentálnej fyzike, o teoretickej fyzike a o urýchľovačoch častíc. Môžem povedať, že ma prekvapil nápad pani profesorky aj ochota samotných prednášajúcich, ktorí si na nás našli čas. Konečne sa to večné „chcem vidieť, kedy budem toto potrebovať“ premenilo na pozorovanie skutočných vecí, s ktorými sme sa v bežnom živote doteraz nestretali. Mne osobne to dodalo chuť učiť sa, viac som si začala všímať využiteľnosť „nezáživných“ poučiek. Skrátka a dobre, vďaka takýmto veciam sa posúvame dopredu. Vďaka tomu, že sa niekto pre tie poučky či vzorce nadchne a dokáže ich použiť, zisťovať, bádať, môže aj takou zriedkavou formou zapáliť pre fyziku iných. Jasné, že boli aj veci, ktorým som nerozumela. Je to v poriadku, veď nejdeme všetci študovať aplikovanú fyziku. :D Ale všeobecný prehľad a rešpekt voči tým, ktorí s tým pracujú, sme si určite odniesli.“ (Anna, III. G)
„Vyučovanie počas tejto mimoriadnej situácie môže byť pre niekoho ťažké, pre iného ľahké. Niektorí to berú rovno ako ďalšie prázdniny. Počas týchto nútených „prázdnin“ sme mali rôzne stretnutia s učiteľmi cez internet. Snažili sa, aby sme nepozabúdali aspoň tie vedomosti, ktoré sme nadobudli počas školského roka. Mali sme hodiny od biológie až po slovenčinu.
Zaujímavé boli online hodiny fyziky. Pani profesorka Ducárová sa snažila s nami čím skôr prebrať učivo a potom nám to učivo prehlbovali jej spolužiaci z vysokej školy, aby sme ho lepšie pochopili. Bola to príjemná zmena vyučovania. Veľa vecí som sa dozvedel, ba o niektorých som ani nevedel, že existujú. Zaujímavá pre mňa bola prednáška týkajúca sa výskumu v experimentálnej fyzike. Dozvedeli sme sa, čo skúma a súčasťou tohto výskumu bola aj teória relativity, ktorú sformuloval Albert Einstein. Teória relativity nie len jednoduchá rovnica, ktorú všetci poznáme. Einstein ju vytváral dlhé roky. Dozvedeli sme sa, že súčasťou tejto rovnice sú aj postuláty, tenzory, ba dokonca aj princíp ekvivalencie.
Boli to zaujímavé prednášky, ktoré som si užil. Dúfam, že aj ďalšie hodiny v nasledujúcich rokoch budú takto spríjemnené aj pre ďalších študentov. Som si istý, že takto si žiaci fyziku viac užijú a veľa sa naučia. Som rád, že som sa mohol na týchto prednáškach zúčastniť a ďakujem pani profesorke Ducárovej, že ich pre nás pripravila. A samozrejme, ďakujem aj jej spolužiakom, ktorí si pre nás pripravili prednášky a venovali nám trochu zo svojho času.“ (Šimon III. G)
Absolvovali sme prednášky:
- o experimentálnom výskume – Bc. Patrik Jakab nám o experimentálnom výskume z pohľadu jadrového fyzika porozprával až zo Švédska, kde je momentálne na študijnom pobyte v programe ERASMUS (28. 4. 2020);
- „Spoznaj svet materiálov“ – Ing. Miloš Matvija, PhD. z TUKE (30. 4. 2020 pre III. A)
- o teoretickej fyzike – Mgr. Michal Rončík, doktorand na PF UPJŠ (6. 5. 2020)
- „Urýchľovače častíc a ich význam pri štúdiu materiálov“ – Ing. Miloš Matvija, PhD. z TUKE (14. 5. 2020 pre III. G);
Ešte raz ďakujeme všetkým prednášajúcim za ich ochotu a čas, ktorý nám venovali.