• VYBRALI SME SA ZA UMENÍM

• 22. 5. 2023
            • Žiaci, ktorí sa tento rok zapojili do Akadémie veľkých diel, absolvovali exkurziu za umením.

Najskôr navštívili sídlo Akadémie v Ivanke pri Dunaji, kde sa stretli priamo s jej riaditeľkou a spoluzakladateľkou Miroslavou Durankovou a koordinátorkou vzdelávania Kristínou Bartekovou. Na zážitkovom seminári spolu diskutovali o fotografii vyobrazujúcej malé dievčatko Sadie Pfeiffer v továrni na výrobu bavlny od amerického fotografa a zakladateľa dokumentárnej fotografie Lewisa Hineho. Toto umelecké dielo prinieslo podnetnú diskusiu na tému detskej práce, na ktorú tento americký fotograf svojimi fotografiami upozorňoval.

A to nebolo všetko. Večer sa zúčastnili premiéry baletu Carmina Burana v Slovenskom národnom divadle. Atmosféra bola slávnostná: červený koberec, dámy vo večerných róbach, páni v oblekoch, plné hľadisko a excelentný výkon účinkujúcich. Choreograficko-režijná koncepcia pod vedením jedného z najžiadanejších choreografov súčasnosti Edwarda Cluga ponúkla naozaj vizuálne čistý a energeticky hypnotizujúci zážitok zo spojenia hudby a tanca.

Tešíme sa na ďalšie stretnutia s umením.

• PLAVECKÝ VÝCVIK

• 22. 5. 2023
            • V termíne 15. – 19. 5. 2023 žiaci Spojenej školy Kollárova 17, Sečovce (triedy I. A, III. G, III. C, III. M) absolvovali plavecký výcvik na Mestskej plavárni v Trebišove. Plavecké zručnosti zdokonaľovali rôznymi plaveckými štýlmi. Posledný deň bol venovaný súťaži, kde žiaci mali voľným štýlom preplávať 50 m (žiaci 1. a 2. skupiny) a 25 m ( žiaci 3. a 4. skupiny).

• UČITEĽ ŠPECIÁLNEJ TELESNEJ VÝCHOVY SI ZVÝŠIL KVALIFIKÁCIU

• 15. 5. 2023
            • Dňa 13. 5. 2023 získal učiteľ špeciálnej telesnej výchovy a predmetov aprobácie biológia – chémia Mgr. Ondrej Ondovčik po troch rokoch 4. DAN a druhú rozhodcovskú kvalifikáciu v rámci rôznych bojových štýlov (karate, aikido, judo, karate, jitsu) v rámci federácie Hochi-O-Kai pod vedením prof. Dr. Soke Žigo G. Bekanovič 10. DAN, Soke Takemasa Okuyama 10. DAN a Ladislav Konrad 9. DAN. Blahoželáme!

• NAŠI INTERNÁTNICI POMÁHALI

• 10. 5. 2023
            • Naši žiaci ubytovaní na školskom internáte sa dnes v rámci svojej vychádzky dobrovoľne zúčastnili pri úprave okolia v Detskom domove v Sečovciach. Patrí im veľké poďakovanie.

• KRAJSKÉ KOLO OLYMPIÁDY KRITICKÉHO MYSLENIA

• 10. 5. 2023
            • Úspešnými riešiteľmi krajského kola olympiády kritického myslenia sú žiaci: Martin Zubko z triedy II. T, Šimon Doboš z triedy III. G a Peter Gore z triedy III. A.
              Olympiáda kritického myslenia je súťaž pre študentov stredných škôl. Zameriava sa na rozvoj kritického myslenia a mediálnej gramotnosti.

• ÚČELOVÉ CVIČENIE NA OCHRANU ŽIVOTA A ZDRAVIA A KOŽAZ

• 8. 5. 2023
            • Ochrana života a zdravia integruje spôsobilosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.

Dňa 04. 05. 2023 žiaci prvých a druhých ročníkov absolvovali účelové cvičenie na ochranu života a zdravia, žiaci tretích ročníkov absolvovali prvý deň kurzu na ochranu života a zdravia. Žiaci prešli jednotlivými stanovišťami:

1. stanovište: riešenie mimoriadnych udalostí – civilná ochrana

Ing. Ľubomír Kraus poskytol teoretické informácie aj praktické ukážky riešenia mimoriadnych udalostí, prípravu oblečenia na mimoriadne udalosti, ochranu obyvateľstva.

2. stanovište – zdravotná príprava

Mgr. Veronika Vargová a Mgr. Matej Borčík poskytli teoretické vedomosti a praktické ukážky prvej pomoci pri poranení celého tela, pri šoku a protišokové opatrenia.

3. stanovište – technické športy – streľba zo vzduchovej zbrane

Mgr. Richard Holcer a PaedDr. Jaroslava Ihnátová poskytli žiakom názornú ukážku streľby zo vzduchovej zbrane, ktorú si žiaci aj vyskúšali.

Prestávku využili žiaci aktívne a zahrali si futbal a volejbal. Po absolvovaní jednotlivých stanovíšť absolvovali turistickú trasu.

• NA MLADOM EURÓPANOVI SME SKONČILI TRETÍ

• 4. 5. 2023
            • Mladý Európan je názov celoslovenskej vedomostnej súťaže, ktorej sa žiaci druhého a tretieho ročníka našej školy zúčastňujú každoročne.

Vyhlasujú ju Zastúpenie Európskej komisie v SR a regionálne informačné centrá Europe Direct.

Dňa 28. 4. 2023 sa konali regionálne kolá 18. ročníka tohto podujatia.

Množstvo informácií o Európskej únii a jej inštitúciách, o kompetenciách, o cieľoch, o jednotlivých členských štátoch v oblasti politiky, ekonomiky, kultúry, o histórii i aktuálnom dianí v Európe – to sú oblasti, z ktorých vychádzajú úlohy v jednotlivých súťažných kolách.

V konkurencii jedenástich stredných škôl košického regiónu obsadilo súťažné družstvo našej školy v zložení:  Jennifer Kocanová (trieda III. G),  Šimon Doboš (trieda III. G),  Richard Jurík (trieda III. G) 3. miesto. Blahoželáme!

• BUDÚCI ŠKOLSKÝ ROK BUDEME MAŤ LEKTORA Z USA

• 2. 5. 2023
            • V rámci Fulbrightovho programu (jeden z najprestížnejších medzinárodných vzdelávacích výmenných programov) bol na budúci školský rok 2023/2024 našej škole pridelený asistent výučby anglického jazyka, ktorý pochádza z USA.

Výberová komisia vyberala spomedzi 140 stredných škôl na Slovensku. Iba na 14 sa usmialo šťastie. Medzi vyvolenými sme aj my.

Veríme, že aj vďaka americkému lektorovi si zlepšíme našu angličtinu.

• MÁME 3. MIESTO NA CELOŠTÁTNEJ PREHLIADKE SOČ

• 2. 5. 2023
            • V dňoch 26. – 28. 4. 2023 sa na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre uskutočnil 45. ročník celoštátnej prehliadky SOČ. Okolo 300 súťažiacich z celého Slovenska prezentovalo svoje práce v 17 odboroch. Našu školu reprezentoval Róbert Petruška (trieda IV. G) v odbore č. 13 História, filozofia, právne vedy s prácou Z chlapcov chlapi – základná vojenská služba. Spoluautorom bol Samuel Buzinkai (VIII.O). Chlapci získali vo svojom odbore 3. miesto. Srdečne blahoželáme!