• DIVADIELKOVALI SME

• 5. 7. 2023
            • Aj tento školský rok sme divadielkovali, a to vďaka žiakom V. O triedy, ktorí pod vedením Mgr. Dominiky Bašárovej naštudovali divadelnú hru Snehulienka a sedem trpaslíkov. Predstavili sa ňou širokej verejnosti premiérou 26. júna a potom si ju zahrali ešte dvakrát, a to 29. júna pre prváčikov zo ZŠ Obchodná v Sečovciach a pre MŠ Kochanovská v Sečovciach.

Celou rozprávkou nás sprevádzali dve rozprávačky – Bibka Rudzík a Nika Wenzelová. Čarovné zrkadielko si zahral Jarko Talian. Ustráchaného poľovníka si vyskúšal Marko Loffay. Zlej kráľovnej sa zhostila Sofia Rozinová. Jej alter ego (čipkárku, starenku, predavačku) si zahrala Paťka Marcinová. No a kto stvárnil trpaslíčkov? Vedka Daniel Novotný, Dudroša Timka Hrušovská, ktorá okrem toho zastrešila aj ilustrácie na plagáte a na scéne. Trpaslíčka Hapčí si zahrala Zuzka Farkašová, Šťastka Laura Bugošová, Spachtoša Livka Maťašová, Šmudla Vikinka Košičová, Kýblika Ninka Černická. V úlohe už menej ostýchavého princa sa opäť osvedčil Oliver Timko. Dôverčivú Snehulienku stelesnila Blažka Marcinová.

Ďakujeme našej gymnazistke Nataške Ďurkovej z triedy III. G, ktorá nám pomohla so scénou, a Martinovi Vaľovi z triedy III. A (odbor informačné a sieťové technológie) za technickú podporu. Nesmieme zabudnúť na našu pani riaditeľku PaedDr. Michaelu Štundovú, MBA, ktorá nás podporovala a vytvorila ideálne podmienky na divadelnú realizáciu, na dvornú kostymérku Bc. Martinu Brindovú, ktorá nám opäť ušila prenádherné kostýmy, na Mgr. Henrietu Gabrikovú, ktorá skomponovala hudbu a hudobne nás sprevádzala, na Mgr. Ľuboša Tejbusa, ktorému vďačíme za plagát, bulletin a krásne fotky, na Mgr. Petra  Hudáka, ktorý nám z premiéry urobil audio-vizuálny záznam, na Bc. Emíliu Šimaiovú, ktorá nám pomáhala s materiálnym zabezpečením a v neposlednom rade na Mgr. art. Mareka Makyho Molnára, ktorý nám z premiéry urobil nádherné fotografie. Veľké poďakovanie patrí i rodičom žiakov triedy V. O, pedagógom, ktorí tolerovali neprítomnosť žiakov na hodinách, a všetkým, ktorí nás podporovali, verili nám a svojou prítomnosťou na divadelných predstaveniach nás prišli podporiť. ĎAKUJEME.

Snehulienka bola možno na naše gusto príliš dôverčivá, mala možno priveľa naivnej lásky. Áno, povieme si, že takéto Snehulienky v dnešnom svete už neexistujú, sú nereálne. A možno práve táto starodávna rozprávková bytosť nás pozýva k tomu, aby sme do tohto sveta priniesli viac dôvery, viac úprimnej lásky. Tak nech sa nám to všetkým v obyčajných dňoch darí!

Autori fotografií: Mgr. art. Marek Maky MOLNÁR, Mgr. Ľuboš TEJBUS

Autor fotografií: Mgr. art. Marek Maky MOLNÁR (premiéra; predstavenie pre širokú verejnosť; 26. 6. 2023)

Autor fotografií: Mgr. Ľuboš TEJBUS (divadelné predstavenie pre prváčikov zo ZŠ Obchodná 5, Sečovce; 29. 6. 2023)

Autor fotografií: Mgr. Ľuboš TEJBUS (divadelné predstavenie pre detičky z MŠ Kochanovská Sečovce; 29. 6. 2023)

• MÁME PRVÝCH ABSOLVENTOV AKADÉMIE VEĽKÝCH DIEL

• 3. 7. 2023
            • Na začiatku školského roka 2022/2023 sa nechalo pozvať do voľnočasového programu s názvom Akadémia veľkých diel 20 žiakov z našej školy, ktorí štúdiom veľkých diel západnej civilizácie (z oblasti literatúry, filozofie, filmu, obrazu a hudby) diskutovali o dôležitých otázkach aktuálnych pre každého človeka. Tým rozvíjali štyri oblasti dôležité pre ich osobný aj budúci profesionálny život a rast: kritické myslenie, čítanie s porozumením, sústredenú prácu a rozvoj charakteru. Vyskúšali si klasické vzdelávanie, aké ponúkajú tie najlepšie školy v zahraničí, keďže program Akadémie veľkých diel je inšpirovaný najmä formou vzdelávania Oxfordskej univerzity a americkej Cana Academy. Okrem týchto benefitov získali aj možnosť vidieť svoje zlepšenie pomocou SCIO testov a testov kritického myslenia a tým 12, ktorí splnili všetky podmienky, sa podarilo získať aj certifikát. To všetko zadarmo vďaka ochote a ústretovosti našej pani riaditeľky, ktorá každému žiakovi uhradila program v plnej výške (160€), za čo jej patrí veľké poďakovanie.

A kto sú prví absolventi Akadémie veľkých diel na našej škole? Adam Čirip (trieda III. G), Magdaléna Iľková (trieda I. G), Klára Tóthová (trieda I. G), Markéta Ivaničová (trieda II. G), Laura Lehončáková (trieda II. G), Veronika Macková (trieda II. G), Laura Suchá (trieda II. G), Nina Černická (trieda V. O), Zuzana Farkašová (trieda V. O), Tímea Hrušovská (trieda V. O), Patrícia Marcinová (trieda V. O), Bibiana Rudzik (trieda V. O).

Ďakujeme, že ste nastúpili na neľahkú, ale krásnu cestu za umením, ktorá nám priniesla nádherné diskusie.

Ak by ste sa k nám chceli na budúci rok pridať, kontaktuje Mgr. Dominiku Bašárovú.

Autor fotografií: Mgr. Ľuboš TEJBUS

• EXKURZIA PO ZEMPLÍNSKOM REGIÓNE

• 3. 7. 2023
            • Žiaci VII. O a III. G triedy sa zúčastnili exkurzie po zemplínskom regióne. Navštívili inovskú drevenú cerkev, lom v Beňatine, v Blatnej Polianke ranč Nová zem. Vo Veľatoch na ranči si vypočuli zaujímavú prednášku s praktickou ukážkou o chove koní, ktorú viedol Mgr. Matej Borčík, a vyskúšali si aj jazdu v sedle. Exkurziu zakončili návštevou tokajských pivníc v rodinnom podniku Tokaj Macik Winery.