• CYKLISTICKÉ PRETEKY PRECHÁDZALI SEČOVCAMI

• 14. 9. 2023
            • Žiaci našej školy boli povzbudiť účastníkov 1. etapy 67. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov „Okolo Slovenska,“ ktorí v stredu 13. septembra 2023 prechádzali ulicami Sečoviec.

• Plenárny a triedny aktív RZ

• 12. 9. 2023
            • Vážení rodičia, pozývame Vás na plenárny a triedny aktív rodičovského združenia, ktoré sa uskutoční v stredu 20.09.2023 o 16.00 hod. v kmeňových učebniach jednotlivých tried. Tešíme sa na stretnutie s Vami.

• POKRAČOVANIE VO VZDELÁVANÍ DOFIN – NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA V BRATISLAVE

• 11. 9. 2023
            • Poznáte takú tú frázu: pochopíš, keď budeš mať svoje peniaze. Preto sme sa rozhodli zapojiť sa do projektu DoFin, ktorý sa zameriava na financie.

Je to projekt realizovaný v spolupráci s Nadáciou NBS a značkou NBS 5peňazí. Ide o nadstavbu klasického DofE zameranú na rozvíjanie a šírenie finančnej gramotnosti.

Vzdelávaním, ktoré prebiehalo v NBS v Bratislave, nás sprevádzal spoluzakladateľ a riaditeľ DofE pre Slovensko Miloš Ondrášik. Naši DoFin ambasádori Pavol Kelbel (III. G) a absolvent našej školy Rastislav Štunda pokračovali v učení sa o finančných témach, a to o investovaní, kryptomenách, finančných podvodoch a hazarde.

Chlapci budú pomáhať mentorom pri nábore účastníkov a ďalej budú šíriť záujem a poznatky o finančných témach.

• NEZABUDNUTÍ SUSEDIA

• 11. 9. 2023
            • 9. september je v Slovenskej republike Dňom obetí holokaustu a rasového násilia. Práve v tento deň v roku 1941 pod číslom 198/1941 vydala vláda vojnovej Slovenskej republiky (19399 – 1945) nariadenie o právnom postavení Židov známe ako Židovský kódex. Nariadenie bolo súhrnom právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovských občanov, ktorá vyústila až k deportáciám Židov do koncentračných táborov. Na našej škole si to každoročne pripomíname aj vďaka celoslovenskej spomienkovej udalosti Nezabudnutí susedia. Tento rok to pripadlo na 8. 9. 2023.

„Nezabudnutí susedia“ tu s nami už fyzicky dlhé roky nie sú. Napriek tomu prázdne miesto po nich je stále živé. Skoro v každom slovenskom meste bola z mozaiky vzťahov vytrhnutá osobitá časť, ktorú tvorilo židovské obyvateľstvo. So záhubou ich fyzických bytostí odišla zo slovenských miest a obcí aj ich kultúra, pestrosť spoločenských vzťahov a mnoho iného. Nemohli sa narodiť ani ich potomkovia, ktorí by boli pokračovaním. Túto nenávratnú stratu si chceme pripomínať a byť voči nej citliví, pretože jej následky cítime dodnes.

Počas spomienkovej aktivity za účasti Rádia Regina Východ sme si vypočuli svedectvo preživšieho Ladislava Welwarda z Banskej Štiavnice, príhovor emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka a modlitbu židovského rabína. Následne  žiaci gymnázia prečítali 70 mien obetí holokaustu, 40 mien záchrancov zo Slovenska, ktorým bolo udelené vyznamenanie štátu Izrael Spravodliví medzi národmi, a 30 mien záchrancov, ktorým ocenenie ešte udelené nebolo. Mená čítali  Markéta Ivaničová (III. G), Kristián Jevák (III. G), Laura Suchá (III.G), Damián Kažimír (II. G), Kristína Jenčová (III. G), Daniela Fedorčáková (II. G), Erik Kuba (I.G), Emma Ondková (I. G), Lucia Vargová (I.G), Petra Ďuricová (I. G) a Mgr. Marek Marjov.

Naše pozvanie prijal aj Ing. Peter Sklenčár, PhD., MBA, ktorý pútavou formou predstavil osudy sečovských Židov.

• PRIPRAVUJEME SA NA KRÁSNE VÝROČIE

• 6. 9. 2023
            • Keďže budúci školský rok naše gymnázium bude oslavovať 70 rokov svojej existencie, chceli by sme sa na túto veľkú udalosť patrične pripraviť. Máme v pláne zrealizovať pár sprievodných aktivít už aj tento školský rok. Sledujte nás na web stránke a na sociálnych sieťach.