• Informácie pre maturantov

• SOŠ - Teoretická časť odbornej zložky

• Termín: 20. mája 2024 - 24. mája 2024

Cieľom teoretickej časti odbornej zložky MS je overiť, v  súlade s  profilom absolventa, schopnosť žiaka využívať odborné vedomosti a intelektuálne schopnosti získané počas štúdia na posúdenie určitého odborného problému a zároveň schopnosť navrhnúť, posúdiť a obhájiť najvhodnejší spôsob riešenia tohto problému. Maturitná skúška z teoretickej časti odbornej zložky je ústna skúška, ktorá je povinná pre všetky formy štúdia. Je to skúška celoodborová, komplexná.

Žiak môže vykonať teoretickú časť odbornej zložky MS len vtedy, ak má ukončený posledný ročník štúdia (t.z., že nemôže mať na vysvedčení zo žiadneho predmetu hodnotenie - nedostatočný).

Žiak vykoná teoretickú časť odbornej zložky z odborných predmetov počas celého štúdia.

Teoretická časť odbornej zložky MS pozostáva z 30 minútovej prípravy a 30 minútovej odpovede.

Žiak si žrebuje jednu z 25 tém.

Každá téma obsahuje súbor otázok s možnosťou použitia povolených pomôcok.

HODNOTENIE TEORETICKEJ ČASTI ODBORNEJ ZLOŽKY MS

Hodnotí sa:

• celistvosť, presnosť a trvácnosť osvojenia požadovaných poznatkov, faktov, pojmov, definícií, zákonitostí a vzťahov, schopnosť vyjadriť ich,

• kvalita a rozsah získaných zručností vykonávať požadované intelektuálne a motorické činnosti,

• schopnosť uplatňovať osvojené poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh, pri výklade a hodnotení spoločenských a prírodných javov a zákonitostí,

• schopnosť využívať a zovšeobecňovať skúsenosti a poznatky získané praktickými činnosťami,

• kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť,

• presnosť, výstižnosť a odbornaá jazyková správnosť ústneho, písomného a grafického prejavu.

Kritériá hodnotenia teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky:

a) porozumenie téme,

b) používanie odbornej terminológie,

c) samostatnosť prejavu,

d) schopnosť aplikácie,

e) správnosť a vecnosť odpovede.