• Stredná odborná škola techniky a služieb

• 3 - ročné odbory

• Stredná odborná škola  pripravuje žiakov aj v trojročných učebných  odboroch.

Podmienky na prijatie do všetkých učebných odborov:
          úspešné ukončenie 9. roční­ka základnej školy
          - zdravotná spôsobilosť uchádzača.

Príprava v učebných odboroch zahŕňa teoretické a praktické vyučovanie. Praktické vyučovanie je organizované formou odborného výcviku v škole a priamo na pracoviskách zamestnávateľov. v rovnakom pomere – jeden týždeň majú žiaci odborný výcvik a jeden týždeň teoretickú výučbu. Absolventi získavajú vysvedčenie o záverečnej skúške a výučný list.

Učebný odbor  2464 H strojný mechanik

Absolvent je kvalifikovaný pracovník, schopný uplatniť sa na rôznych postoch strojárskej výroby a v každej oblasti, kde sa používajú, diagnostikujú, opravujú a obsluhujú stroje, zariadenia a mechanizmy.

Absolvent je schopný:

• pracovať na konvenčných strojoch,
          • ovládať základné princípy nekonvenčných technológií,
          • pružne reagovať na meniace sa podmienky,
          • aplikovať práce spojené s ručným a strojovým opracovaním súčiastok, montážou, demontážou, skúšaním a opravou strojov a zariadení, kontrolou a funkčnosťou strojov a zariadení.

Obr. Odborný výcvik strojných mechanikov

Strojní mechanici absolvujú:

• zváračský kurz: zváranie elektródou Z-E1, zváranie v ochrannej atmosfére CO2 Z-M1, zváranie plameňom Z-G1,  pálenie – rezanie plynom a kyslíkom.

Obr. V zváračskej dielni

Učebný odbor 2433 H obrábač kovov

Absolvent učebného odboru obrábač kovov je kvalifikovaný pracovník, zvláda činnosti spojené s ručným spracovaním kovov a hlavne prácu na obrábacích strojoch - sústruhoch, frézovačkách a vŕtačkách. Vie určiť postup výroby, špecifikovať, nastaviť a ostriť nástroje. Obrába jednoduché i zložité súčiastky podľa technickej dokumentácie, kontroluje správnosť obrobku meraním.

Príprava v odbore obrábač kovov vytvára predpoklady k tomu, aby absolvent po príslušnej praxi zvládol i obsluhu a nastavenie CNC strojov. Profesia je v súčastnosti jednou z najžiadanejších a má zaručenú perspektívu.

Učebný odbor 3152 H 02 krajčír - dámske odevy

Absolvent vie zhotovovať výrobky z rôznych textilných materiálov, vie zvoliť správny technologický postup prác spočívajúcich vo vrstvení a kreslení plôch, v predšívaní a zošívaní, v montáži a žehlení výrobkov s použitím spájacej a tepelno-tvarovacej techniky.

- vie oddeľovať jednoduché súčasti, ručne šiť, robiť odborné práce pri zhotovovaní širokého druhu odevov z plošných textílií ako aj predšívanie, našívanie, prešívanie, zošívanie, lemovanie a montáž rôznych dielov vrátane ich súpravy žehlením.
          - vie vykonávať odborné práce pri zhotovovaní ľahkej konfekcie pleteného ošatenia dámskych a pánskych odevov.
          - vie prispôsobiť odev podľa miery na postavu vrátane úpravy odevu zväčšením a zmenšením.

PRACOVNÉ UPLATNENIE ABSOLVENTA:
          - krajčír (ka) na šijacej dielni
          - krajčír (ka) pri výrobe autopoťahov
          - krajčír (ka) v špeciálnych prevádzkach
          - krajčír (ka) v módnom salóne
          - pracovník v strihárni
          - pracovník v sklade hotových výrobkov
          - pracovník v sklade základného a pomocného materiálu.

Odbor je určený pre chlapcov a dievčatá.

Učebný odbor 3661 H murár

Absolvent je kvalifikovaný odborný pracovník schopný:

• zhotoviť stavebné konštrukcie  správnym technologickým postupom použitím vhodných  druhov materiálov,
          • vykonať rekonštrukciu, adaptáciu a modernizáciu stavebných objektov,
          • čítať  projektovú  dokumentáciu a vyhotoviť náčrty stavebných konštrukcií,
          • vyhotoviť rozpočet  stavebného diela.

Priority odboru:

- ovládanie najmodernejších technologických postupov vyhotovovania stavebných konštrukcií,

- poznatky o najnovších stavebných materiáloch,

- poznatky o najmodernejších strojových zariadeniach slúžiacich na vyhotovovanie stavebného diela,

- ovládanie postupu a vyhotovovanie rozpočtu stavebného diela v programe CENKROS 4.