• Stredná odborná škola techniky a služieb

• 2 - ročné odbory

• Súčasťou Spojenej školy sú jej elokované pracoviská. Vznikli so zámerom priblížiť stredoškolské vzdelávanie do blízkosti marginalizovaných komunít v meste Sečovce a okolitých obciach, kde je vysoká koncentrácia žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Stredoškolské vzdelávanie týchto žiakov má za  cieľ sociálnu inklúziu a elimináciu ich sociálneho vylúčenia, ktorá úzko súvisí s prístupom k vzdelaniu. Mládež z marginalizovaných komunít má príležitosť získať adekvátne vzdelanie a uchádzať sa o finančne lepšie ohodnotené pracovné miesta. Tieto dôvody možno považovať za kľúčové v prípade začleňovania obyvateľov z marginalizovaných komunít do spoločnosti. Elokované pracoviská školy:

Elokované pracovisko Dargovských hrdinov 118, Sečovce

Elokované pracovisko Obchodná 164, Sečovce

Elokované pracovisko Hlavná 462, Parchovany

Elokované pracovisko Blatné Remety 98

Elokované pracovisko Školská 242, Lastovce

Elokované pracovisko Lesná 44/18, Bačkov

Obr. Elokované pracovisko Obchodná 164, Sečovce

Obr. Elokované pracovisko Dargovských hrdinov 164, Sečovce

Na elokovaných pracoviskách Spojenej školy sa pripravujú žiaci v dvojročných učebných odboroch.   Dvojročné učebné odbory sú určené pre žiakov, ktorí nemajú ukončené základné vzdelanie Škola im umožňuje získať vo vybraných odboroch vedomosti a zručnosti pre prácu vo firmách v regióne. Zároveň im ponúka možnosť absolvovať kurz na doplnenie základného vzdelanie poskytovaného základnou školou a pokračovať v štúdiu v trojročnom učebnom odbore.

Výučba v dvojročných odboroch má charakter prevažne praktického vyučovania. Štyri dni v týždni majú žiaci praktické vyučovanie a jeden deň v týždni je teoretické vyučovanie.

Učebný odbor strojárska výroba 2478 F

Absolvent je spôsobilý samostatne vykonávať jednoduché práce pri výrobe a úprave strojových súčiastok, pri montáži a demontáži strojov a zariadení. Dokáže používať príslušné mechanizačné prostriedky, štandardnú meraciu a diagnostickú techniku. Získa ucelené teoretické a praktické zručnosti pre prácu v strojárenských podnikoch. Absolvent vie obsluhovať pracovné stroje, zariadenia a mechanizmy. Pri práci s náradím pozná jeho správne použitie, manipuláciu a ošetrovanie Pozná vlastnosti technických materiálov, vie dodržiavať určený technologický postup.  Absolvent je schopný pracovať pri výrobe, opravách, obsluhe a údržbe strojov a zariadení, pracovať na konvenčných obrábacích strojoch a vykonávať jednoduché a pomocné kvalifikované práce.

Obr. Odborný výcvik odboru strojárska výroba

Učebný odbor výroba konfekcie 3178 F

Výučba je zameraná na samostatné vykonávanie jednoduchých prác ručne a strojom pri výrobe odevov, bielizne a technickej konfekcie, skladovanie a ošetrovanie hotových výrobkov. Absolvent dokáže vykonávať jednoduché, menej náročné pracovné činnosti podľa zaužívaného technologického a pracovného postupu.  Vo vyučovacom procese sa okrem odbornej zložky naučí estetickému cíteniu, podľa možnosti si vyformuje svoju osobnosť, osvojí si základy etických a morálnych hodnôt spoločenského a občianskeho života.

Odborné vzdelávanie je zamerané na získavanie základných manuálnych zručností. Žiaci sa naučia používať pracovné pomôcky, náradie, stroje a zariadenia, manipulovať s materiálom a spracúvať ho. Odborné vzdelávanie poskytuje žiakom i technologické znalosti výroby odevných výrobkov z plošných textílií. Tematické celky sú zamerané tak, aby sa žiaci teoreticky i prakticky oboznámili so základnými stehmi, švami, s operáciami ručného i strojového šitia a so zhotovovaním súčastí odevných výrobkov z plošných textílií.

Obr. Záverečné skúšky žiačok odboru výroba konfekcie

Učebný odbor praktická žena 3161 F a 3169 F praktické práce

Odbor je určený pre dievčatá so zameraním na praktický nácvik ženských prác v domácnosti, základov šitia varenia, záhradkárskych prác a zdravotnej starostlivosti. Žiačky získajú vedomosti o rozvoľnených základných textilných surovinách, odevných a textilných materiáloch a ich efektívnom využití v rozličných formách v príprave, realizácii a ostatných etapách textilnej výroby. Osvoja si zručnosti v oblasti jednoduchých pracovných procesoch, v používaní menej náročných strojov a zariadení v textilnej, odevnej a špeciálnej výrobe, v ostatných technických zariadeniach a nástrojoch výroby pri spracovaní jednotlivých druhov odevných, textilných výrobkov a technickej konfekcie.

Žiačky získajú vedomosti o jednoduchých a pomocných prácach v prevádzkach zameraných na prípravu a výdaj stravy, o pomocných a obslužných prácach v záhradníctve a o opatere sociálne odkázaných obyvateľov v domovoch sociálnych služieb. Získajú zručnosti súvisiace s prípravou a výdajom stravy, zručnosti súvisiace s pestovateľskými prácami v poľnohospodárstve a chove drobných úžitkových zvierat a s opaterou chorých, starých a inak odkázaných ľudí. Program je zameraný tiež na formovanie a rozvoj ich osobnosti, osvojenie si pracovných návykov, kladného prístupu k práci a zodpovednosti za odvedenú činnosť a zverené hodnoty.

Obr. Žiačky odboru praktická žena na odbornom výcviku

Učebný odbor stavebná výroba 3686 F

Absolvent je kvalifikovaný ako pomocný stavebný robotník schopný:

- vykonávať základné odborné technologické činnosti pri realizácií stavieb,

- používať vhodné stavebné materiály, pracovné náradie a technologické postupy,

- uskutočňovať jednoduché stavebné úpravy v požadovanej kvalite a estetickom vzhľade,

- zrealizovať pomocné technologické postupy murárskych, maliarskych, tesárskych a inštalatérskych technológií, prípravné a dokončovacie stavebné práce.

Priority odboru:

- ovládanie najmodernejších technologických postupov vyhotovovania stavebných konštrukcií,

- poznanie najnovších stavebných materiálov,

- poznanie najmodernejších strojových zariadení na vyhotovovanie stavebného diela.