• COVID

• Systém COVID semafór

•

Systém „COVID semafór“ je zoznamom odporúčaní v troch úrovniach – zelenej, oranžovej a červenej.

Zelená fáza:

• Zelená fáza predstavuje stav, kedy stredná škola, pracovisko praktického vyučovania, jazyková škola alebo školský internát nemá žiadneho žiaka či zamestnanca, u ktorých je podozrenie na infikovanie (ďalej len „podozrivý žiak, zamestnanec“).

Oranžová fáza:

• Oranžová fáza zachytáva situáciu, kedy má škola podozrivého žiaka alebo zamestnanca.
              • Žiaka, či zamestnanca môže určiť ako podozrivého jedine miestne príslušné RUVZ alebo všeobecný lekár
              • Podozrivý žiak nenavštevuje strednú školu (prípadne jazykovú školu) a škola do usmernenia príslušným RUVZ, alebo všeobecným lekárom žiaka (v prípade ak podozrenie na ochorenie vyslovil lekár), alebo výsledkov jeho RT-PCR testu preruší školskú dochádzku úzkym kontaktom žiaka (napr. spolužiaci v triede).
              • Úzke kontakty sú pre účely tohto dokumentu, v súlade s opatrením UVZ SR definované ako osoby, ktoré:
                • mali osobný kontakt s podozrivým prípadom COVID-19 do dvoch metrov dlhšie ako 15 minút,
                • mali fyzický kontakt s podozrivým prípadom COVID-19,
                • boli v uzavretom prostredí (triede, zasadacej miestnosti) s podozrivým prípadom COVID-19 dlhšie ako 15 minút
                • mali nechránený priamy kontakt s infekčnými výlučkami podozrivého prípadu COVID-19 (napr. pri kašľaní),
                • sedeli vedľa podozrivého prípadu COVID-19, a to až do vzdialenosti do dvoch miest od podozrivého
              • Ak je podozrivý podrobený RT-PCR testu a výsledok je:
                • negatívny, výučba sa obnovuje pre všetkých žiakov, ktorým bola prerušená dochádzka do školy. Podozrivého žiaka ďalej manažuje miestne príslušný RÚVZ, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast, ostatní žiaci prinesú vyhlásenie o bezinfekčnosti, podpísané zákonným zástupcom (príloha č. 5)
                • pozitívny, všetci žiaci, ktorým bola prerušená dochádzka do školy, naďalej ostávajú v domácom prostredí až do doby určenia postupu miestne príslušného RUVZ. Ak vylúčená nebola celá trieda, tak sa preruší školská dochádzka na celú triedu až do doby určenia iného postupu miestne príslušným RUVZ.
                • Ak sa potvrdí 2 a viac pozitívnych žiakov, prechádza sa do červenej fázy

Červená fáza:

• Červená fáza obsahuje zoznam opatrení v prípade pozitivity dvoch a viac prípadov u žiakov alebo nepedagogického pracovníka, alebo jedného prípadu u pedagogických zamestnancov.
              • ak sa u niektorej z osôb v domácej izolácii (žiakov alebo zamestnancov) objavia počas doby zatvorenia školy príznaky na COVID-19, dotyčného manažuje príslušný lekár všeobecnej starostlivosti.
              • Prebieha kombinovaný spôsob vyučovania (dištančný aj prezenčný) podľa rozhodnutia riaditeľa (podľa výskytu ochorenia, podľa ročníkov, alebo tried).
              • Praktické vyučovanie v dielni, pracovisku praktického vyučovania a na pracovisku zamestnávateľa je prerušené do doby rozhodnutia RÚVZ.